Последователи

събота, 8 юли 2023 г.

Първият български адмирал

 На 7 юли 1891г., в София е роден Иван Вариклечков. Български офицер от флота, първият български адмирал.


Ражда се в семейството на полковник Петър Вариклечков. Завършва Военното училище в София с артилерийска специалност.

По време на Първата световна война служи на немски подводници в Северно море и Атлантическия океан. Създава способ за откриване на противникови подводници. Командир на торпедоносеца „Смели“. След излизането на България от войната превежда френски части през р. Дунав. Награден е с френския Орден „Почетен легион“.

През 1931-1932г. е изпратен на специализация в Германия и стажува в 30 корабни и брегови поделения, щабове и учебни заведения на германския флот.

В периода 1933-1935г. е командир на българския флот. Въвежда на въоръжение български заградителни мини. През 1935г. става флигел-адютант на цар Борис III, на когото е един от любимците, и изпълнява тази длъжност до 1937г., когато отново е назначен за командващ флота. Въоръжава флота с торпедни катери „Люрсен“ и разработва бойните му планове.

На 10 октомври 1939г. се провежда коронен съвет, на който пред царя и министрите адмиралът се противопоставя категорично на плановете България да стане съюзник на Германия. Адмиралът е уволнен и става фермер. Адмирал Вариклечков владее немски, френски, английски и руски език. Свири на цигулка. Женен е за Вилма-Луиза Отто, от която има син - Крум. Награден е с над 20 ордени, медали и нагръдни знаци.

След 9 септември 1944г. е арестуван и лежи в лагери и затвор. Пенсията му е спряна. Не търси покровителство въпреки, че е близък роднина на армейския генерал Иван Михайлов. Умира през 1974г. на 83г.

Адмирал Иван Вариклчеков е автор на краткия монографичен труд „Съвременното състояние на подводното дело“, издаден в гр. София през 1930 г. В монографията е направен анализ на състоянието на подводния флот във всяка една от великите сили към момента на написването ѝ. В разработката е представена подробно и битка между британски боен кораб и немска подводница по време на Първата световна война, като най-вероятно става дума за разказ по лични спомени на адмирала от службата му в германския подводен флот по време на Първата световна война.


За коронния съвет на 10 октомври 1939 г. адмирал Вариклчеков подготвя специален доклад, който с право може да се приеме за венец на българските конюнктурни проучвания от 20-те и 30-те години на двадесети век. Наред с чисто военната оценка на състоянието на великите сили – Германия и Съветския съюз, в доклада е намерил място и подробен икономически анализ на възможностите на двете страни да мобилизират икономически ресурси за воденето на военен конфликт.

На 7 юли 2011г. във Варна е открита паметна стена, посветена на контрадмирала Иван Вариклечков. Тя се намира на ул. „Преслав” №16, на сградата на Щаба на флота.



Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.

Генерала който се би храбро срещу сърби, турци, румънци, англичани, французи. италианци и руснаци

 На 25 януари 1945 година, умира великия български генерал Тодор Кантарджиев, който се би храбро срещу сърби, турци, румънци, англичани, фра...