Съветските почитатели много често правят неверен паралел между освободителните войски на Руската империя и СССР. Но какво е било отношението на новата власт към освободителите на България? Виждали ли са те в тях "руснаци" или са виждали в тях класовия враг?
Преди няколко поста показахме съдбата на "Альошата" в Плевен, но дали знаете, че преди този съветски паметник да се озове там, на негово място се е намирал т.нар. "Паметник на свободата", който е бил посветен на загиналите при втория щурм на обсадата на Плевен и свободата на България?
Това е първият паметник свързан с Освобождението на Плевен от османско иго. Издигнат е още през 1879 г. по инициатива и с средства на близките на загиналите руски войни от 125-ти пехотен Курски полк, 126-ти пехотен Рилски полк и 32-ра артилерийска бригада. Тези полкове са се сражавали югоизточно от Плевен при село Радишево на 18÷30 юли 1877 г. Женската фигура върху паметника е изработена в Одеса. Трябвало е да бъде поставен на мястото на сраженията, но по молба на жителите на град Плевен бил монтиран на Александровския площад.
Паметникът е демонтиран през 1954 г. и преместен, а на негово място се появява съветския войник. За щастие, съветският войник е част от историята, демонтиран през далечната 1993 г., а мястото му днес се заема отново от хора, които наистина са давали живота и костите си, за да я има България.
Не забравяйте, че комунистите не се свениха да посегнат и да префасонират паметта на загиналите за нашето Освобождение, така че да пасва на идеологическата им рамка. Не забравяйте, че те бяха тези, които забраниха и всенародния празник и честванията на 3-ти март.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.