АРХАНГЕЛОВА /ВОЙНИШКА/ ЗАДУШНИЦА
Православната ни църква я отбелязва в първата събота, на 4 ноември с обща панихида за починалите. Тя предхожда големия празник на Св. Архангел Михаил, който е на 8 ноември.
На Задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя, преливаме гроба с червено вино, запалваме свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия. На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези.Наричана още Голяма задушница, тя е последната за годината,преди настъпващите коледни пости.
Правят се помени, или наричани още - раздавки или подавки, които се поднасят за „ Бог да прости“ на близки, роднини,познати и непознати. В раздавката традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас. Тази задушница е наречена и "войнишка", защото войните, които води България за обединението си през XIX и XX век - Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна, започват в навечерието на месец ноември. Затова на тази задушница се прави помен и на загиналите за Родината воини.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.